Santini na Novém světě

30.06.2022

V knížce Praha neznámá jsme se dozvěděli, že barokní vilu č. 79/7 U Zlatého žaludu na Novém světě v Praze projektoval Santini pro svého bratra, štukatéra Františka Santiniho. 

Měšťanský dům U Zlatého žaludu, též nazývaný Dům loretánských muzikantů, byl postavený v letech 1705-1708 jako barokní vila pro Františka Santini-Aichla, bratra slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (Kolovratský palác, Morzinský palác). Po smrti původního majitele v roce 1725 odkoupili vilu Lobkovicové, kteří ji přestavěli a později darovali kapucínským hudebníkům. Jednopatrový dům se štítovým nástavcem je součástí harmonické zástavby Nového Světa. Toto území bychom v polovině 14. století mohli nazvat jako hradčanské předměstí. Původně byl Nový Svět považován spíše za chudinskou čtvrť, ale postupem času se do těchto míst stěhovalo více a více lidí, kteří chtěli být nablízku Pražskému hradu. V dnešní době můžeme o Novém Světě hovořit jako o dochované malebné vesničce uprostřed honosného barokního velkoměsta. 


Níže úryvek z výše zmiňované knihy, kde se o tomto domě mluví:
"Monumentálním měřítkem se okolní zástavbě viníka barokní vila č. 79/7 U Zlatého žaludu, stojící ve vidlici dvou konců Kapucínské uličky. Na základech staršího domu jí nechal v roce 1707 postavit proslulý architekt Jan Blažej Santini pro rodinu svého bratra, štukatéra Františka Santiniho. Vlastní stavbu provedl stavitel Tomáš Haffenecker. V domě bydlely v druhé polovině 20. století dvě staré dámy, z nichž jedna vždy dělala týden milostpaní - chodila v pěkných šatech a pěkně se nesla - zatímco ta druhá dělala službu - vlekla se až tři kroky za ní v roztrhaných hadrech a tahala tašky. Další týden si pak se funkce prohodily."