Divadelní inspirace

13.09.2021

https://jedl.squarespace.com/

V roce 2023 uplyne 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika, Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

JEDL připravil k tomuto výročí projekt SANTINI.

V červenci 2021 odstartoval premiérou v první stavbě Santiniho, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory. Teprve dvaceti pětiletému umělci byla svěřena přestavba ve své době největšího kostela v Českých zemích. Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Naším záměrem je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Inscenace se tak v průběhu dalších let odehraje v mnoha dalších Santiniho stavbách.

Santiniho stavby jako odhmotněné spleti linií, kterou proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL. Umělci JEDLu se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt SANTINI tak bude organicky v těchto snahách pokračovat.

REŽIE: Jan Nebeský
SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
HUDBA: Martin Dohnal
SCÉNA A KOSTÝMY: unconductive trash
HUDEBNÍ DOPROVOD: Matin Dohnal /varhany/, Ladislav Kozderka /trubka/
HRAJÍ: Lucie Trmíková, Miloslav König

Současná tvorba umělců JEDLu vychází z dlouhodobé spolupráce Jana Nebeského, Lucie Trmíkové a Davida Prachaře. Samotná činnost spolku byla zahájena v roce 2011, JEDL tedy letos slaví 10ti leté výročí. JEDL se v současnosti profiluje jako autorské, alternativní a nezávislé divadlo. Určující je pro něj spolupráce tvůrců a performerů z různých oblastí umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění). Výsledné scénické tvary tak v sobě spojují prvky různých žánrů a vytvářejí zcela originální a osobitý kontext v rámci současného českého divadla. Dramaturgie se opírá o dva základní pilíř

transcendence - ve smyslu překračování                                                experiment - ve smyslu propojování.