Monumentální stavba z kartonu

26.06.2023


Jedinečný happening při kterém za pomoci veřejnosti vznikla monumentální stavba inspirovaná dílem geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. V sobotu 24. června se uskutečnila ve Žďáře nad Sázavou, v zámku Kinských, pod taktovkou francouzského abstraktního umělce Oliviera Grossetete stavba objektu z papírových krabic, která se stala poctou Santinimu, od jehož smrti letos uplyne 300 let.

Program celé akce

17.6.– 18.6.

Veřejné workshopy

Od 17. do 18. června proběhly tvořivé workshopy v budově Konventu. Denně se zde vystřídalo zhruba 60 osob, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Pod vedením Oliviera Grossetete nebo jeho asistentů tvořili komponenty finálního díla. Workshopy byly určeny pro veřejnost.

Stavba monumentu

V sobotu 24. června proběhla samotná stavba monumentálního díla na terase před Muzeem nové generace pod hrází Konventského rybníka. V 8 hodin ráno začal přenos komponentů z Konventu a stavba díla na terase před Muzeem nové generace. Vlastní stavba potrvala 8 – 10 hodin, podle náročnosti a počtu zapojených osob. Následně byla stavba ukotvena a nasvícena. V neděli 25. června od 15. hod. následovala demolice monumentální stavby.

Stavba inspirovaná volně tvorbou Jana Blažeje Santiniho Aichela měla rozměry

Výška 20 metrů

Průměr 14 metrů

Bylo spotřebováno 1600 papírových krabic

30 kilometrů lepící pásky

Realizace se zúčastnilo průběžně cca. 450 lidí, výsledek si prohlédlo během dvou finálových dnů cca. 1000 diváků.